طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل چیست؟
با وجود اینکه اپلیکیشن‌های موبایل کاربردهای متنوعی دارند، چیزی که آن‌ها را متحد می‌کند نیاز به قابلیت استفاده بهینه، دسترسی، تعامل و تجربه کلی کاربر است. به طور خلاصه، رسیدگی به تمام نگرانی های فوق.


برنامه موبایل در مقابل طراحی وب

طراحی اپلیکیشن موبایل کمی با طراحی وب موبایل متفاوت است، و ما باید این را در هنگام طراحی در نظر داشته باشیم تا مطمئن شویم که به روشی درست به آن برخورد می کنیم.

سخت افزار موبایل

در طراحی اپلیکیشن باید سخت افزار موبایل را در نظر بگیریم. اگرچه وب‌سایت‌های مدرن اکنون می‌توانند به برخی از ویژگی‌های دستگاه مانند دوربین دسترسی داشته باشند، اما برنامه‌های تلفن همراه بومی به طیف گسترده‌تری از ویژگی‌های سخت‌افزاری مانند حسگرهای امنیتی اثر انگشت دسترسی دارند که در وب پشتیبانی نمی‌شوند.

سیستم عامل موبایل

برنامه ها می توانند از بیشتر ویژگی های سیستم عامل استفاده کنند. یک مثال کلیدی از این امر می‌تواند فروشگاه‌های برنامه مربوطه این پلتفرم (Apple App Store, Google Play Store) باشد که روش‌های مختلفی برای کسب درآمد را ارائه می‌دهند، از جمله خریدهای درون‌برنامه ای و اشتراک‌ها.

انتقال ها

برنامه های موبایل از انیمیشن ها بسیار بهتر از وب سایت ها پشتیبانی می کنند. در واقع، برخی از انتقال‌های صفحه‌نمایش به آسانی در دسترس توسعه‌دهندگان هستند تا بتوانند آن‌ها را پیاده‌سازی کنند. به همین دلیل است که می‌توانیم از انتقال‌ها هنگام نمونه‌سازی با ابزارهای طراحی صفحه نمایش استفاده کنیم.

پشتیبانی از SVG

یکی از ویژگی هایی که نمی توانیم در طراحی اپلیکیشن موبایل از آن استفاده کنیم SVG است.

وقتی صحبت از برنامه های تلفن همراه به میان می آید، چگونگی عملکرد یک نگرانی بزرگ است ، در حالی که فرمت های هرفایل باید محاسبه شوند. مثلا فایل های PNG اول در برنامه جاسازی شده و بعد در صفحه بارگذاری می شوند. از آنجایی که فایل‌های PNG فرمت‌های برداری مستقل از رزولوشن مانند فایل‌های SVG نیستند، باید مشخصات تصویر را در رزولوشن‌های مختلف بارگزاری کنیم تا به دستگاه‌های مختلف HDPI موجود در بازار پاسخگو باشد. خوشبختانه، ابزارهای طراحی صفحه نمایش به طراحان اجازه می‌دهند تا داده ها را در تمام وضوح‌ها به دست دهند.

طراحی تعاملی

در حالی که برنامه‌های تلفن همراه هنوز باید با انواع دستگاه‌ها و اندازه‌های صفحه نمایش (به‌ویژه برنامه‌های اندرویدی) سازگار باشند،با این حال اکثر برنامه های تلفن همراه را می توان با استفاده از ویژگی های اولیه تغییر اندازه using basic responsive resizing طراحی کرد.

طراحی اپلیکیشن موبایل iOS در مقابل اندروید

هم اپل و هم اندروید مجموعه ای از قوانین و توصیه های خاص خود را دارند که بهترین روش طراحی رابط کاربری را مشخص می کند. اپل از آن به عنوان دستورالعمل های طراحی رابط انسانی خود یاد می کند و اندروید از طراحی متریال آنها استفاده می کند. وهر دو ویژگی های خاص خود را دارند.

وضوح دستگاه

برنامه‌های اپل باید داده هایی را به صورت 1x، 2x و 3x صادر کنند.

برنامه های اندروید به 1x، 1.5x، 2x، 3x و 4x نیاز دارند.

طراحی اپلیکیشن موبایل تبلت در مقابل گوشی

در مورد نحوه کاربر روی دستگاه های تلفن همراه در مقابل نحوه تعامل ما روی دسکتاپ مطالب زیادی گفته شده است، اما تفاوت هایی بین دستگاه های تلفن همراه و تبلت ها نیز وجود دارد. نگرانی‌های رایج قابلیت استفاده مانند کلید های ضربه‌ای قابل دسترسی که با طراحی بزرگ‌تر می‌شوند: صفحه نمایش بیشتر به این معنی است که کلید های ضربه‌ای معمولاً حتی دورتر هم هستند. برنامه های تبلت نیز بیشتر در جهت افقی استفاده می شوند.

استفاده از نرم افزار و سخت افزار دستگاه

همانطور که قبلاً ذکر شد، برنامه های موبایل می توانند تقریباً از هر جنبه ای از سیستم عامل خود استفاده کنند، از دوربین، حافظه دستگاه و فروشگاه های برنامه گرفته تا حسگرهای اثر انگشت، اسکنر کارت اعتباری و موارد دیگر.